Orehi

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

18. dec 2007 11:07

No jaz imam veliko orehov-dreves-kar doma, pa mi nic ne ostane!Veliko jih pozobajo sinice in ostali zimski "gostje" ki so kar abonirani pri nas- mimogrede- hvalezni ti bodo tudi za tiste nelepe,malo crne,- jemo jih po dva, tri skoraj po vsakem obroku, pa piskoti, potice,gibanica itd.V skrinji se lepo obnesejo, strem pa jih zmeraj s klescami.Prijatelji pa bodo gotovo veseli takega darila,-cetudi niso najlepsi! lucka

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

18. dec 2007 12:04

A ni kje kakšne "drobilnice". kamor bi nesli orehe in bi jih tam strojno očistili? Tisti, ki jih gojijo za prodajo, jih že ne tolčejo doma... Samo na žalost nikogar ne poznam, da bi vprašala... alibaba

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. dec 2007 13:10

anaeva, saj ja pregovor pravi: Šenkanemu konju ne glej v zobe! rimljanka

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

18. dec 2007 13:24

Sploh se ti jih ne mudi vseh očistit. Celi orehi zlepa ne ratajo žaltavi, sem jih imela tudi dve leti stare, pa še niso imeli nikakršnega priokusa. Ko pa so enkrat očiščeni, pa gre ta proces kar hitro. Manjši kot so delci, hitreje bodo žaltavi. 

 Najbolje da jih po potrebi sproti očistiš, kar je prvič lažje, drugič pa ne jemlješ prostora v skrinji.

Aki

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. dec 2007 14:19

Budisti pravijo: če ne dobiš tega, kar si želel, dobiš spoznanje. Kar pomeni, da vedno nekaj dobimo, da je "rezultat vedno višji od nič". Skratka, dobila si spoznanje, da sedem žakljev - da je tega pa res malo preveč. Sicer ne vem, kaj si mislila pri sedmih žakljih (res je pravljično število), pa vendar... Druga stvar - ne vem, sicer, kakšno je tvoje plemensko in relejšnšip stanje - ampak, za božjo voljo, vpelji no tisto pravilo, ki gre takole (hvala, mami, da si me naučila): - če kdo želi orehovo potico, naj natolče orehe. Tisti, ki naredi potico, NE tolče orehov. Smiselno podoben princip sem že zdavnaj vpeljala tudi za jabolčni študel, slivove pite, višnjeve zadeve in podobne stvari. Deluje. Poleg tega, če tistih orehov ne morete zbrati niti za nekaj darilnih zavitkov - se malo odpre in razbere - če so orehi tako "bio", da so popolnoma nefotogenični - potem verjetno tudi za nadaljnjo predelavo ne bodo. Vendelina jr.

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

18. dec 2007 14:41

ja za štrudel in pite ima mladina že jabolka čez,samo ko bi ti videla kaj naredijo moji mladiči z luščinami od orehov ,...zgleda kot kakšen cunami. Orehe pa so mi podarili ker so jih imeli pač preveč.Pri hiši kjer so mi jih podarili imajo čez dvajset dreves orehov in podomače povedano niso ravno tržno naravnani,da bi jih prodajali ampak jih pač podarijo in jaz sem pokasirala pač toliko vreč.Shranili jih bomo in predelali,samo pri trenju imamo težave.Me pa res zanima če je kje kakšna proizvodnja,kjer ti jih trejo.mogoče tako kot pri torkljah in sušilnicah sadja. anaeva

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

18. dec 2007 15:22

Ljubi bog!

Daj mi ljudi, ki mi bodo podarili sedem žakljev neoluščenih orehov, pa se ne bom nikoli pritoževala,da jih ne morem oluščiti.

Če to ni mogoče, pa daj naslednje leto tak pridelek, da bom lahko jaz podarila tistih sedem žakljev.

F r i n a

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

18. dec 2007 15:53

frina,...Ti jih zrihtam naslednje leto,spomni me enkrat septembra.Ker jih letos sploh niso vseh pobrali in jih je sedaj prav lepo sneg prekril.Oni jih poberejo samo za eno gospodinjstvo,ostalo pa jim vzame teta zima in stric mraz,... anaeva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. dec 2007 16:17

ja, je še ena možnost: saj jih del lahko podariš tistim, ki bi jih bili veseli, ker si jih sami težko (ali pa ne morejo) kupiti. Saj veš, ni jih malo.

Prihodnje leto pa organizirajte s kakim  vrtcem ali šolo eno zanimivo popoldne, poberite orehe,..........in se lepo imejte.

No, morda bo pa spomladanska zmrzal jesensko zadergo preprečila. rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 18. dec 2007 16:19:49

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

18. dec 2007 18:58

Rimljanka ne kličite hudiča z zmrzaljo,na tej kmetijo imajo tudi zelo veliko drugega sadja,ki ga veselo tržijo.Letos so nabrali,z našo pomočjo v treh dneh 12 ton jabolk,ki so šla na senčno stran alp.Orehi so pač ostali,... anaeva

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti